واریز وام کرونا به کسب و کارها از دهه سوم خرداد شروع می‌شود

منبع: ایرنا براساس سازوکار تعیین شده در ابتدا وزارت کار برای ١٣ رسته‌ متضرر پیامک ارسال می‌کند و سپس کارفرمایان باید اطلاعات خود را در...

نفت به زیر 20 دلار هم می‌رسد؟

نفت به‌طور خلاصه در پایین‌ترین سطح قیمت خود نسبت به 17 سال گذشته معامله شد. همان‌طور که شیوع ویروس کرونا اقتصاد جهان را تهدید می‌کند، تقاضا...

خروج پراید از چرخه تولید

      پراید که پر کشیدن قیمت آن به بالای 50 میلیون در ماه های اخیر آن را از سبد خرید خانوار دورتر برده بود، از چرخه تولید خارج می شود. مدیرعامل...

کد خبر:5994
96/05/30 - 16:26

شفاف سازی قیمت گذاری کالاها و رقابتی شدن توزیع در رویکرد جدید شفاف سازی قیمت گذاری کالاها و رقابتی شدن توزیع در رویکرد جدید

      معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت بر ضرورت شفاف سازی بیشتر قیمت گذاری کالا در کشور تاکید کرد. به گزارش خبرگزاری...
شفاف سازی قیمت گذاری کالاها و رقابتی شدن توزیع در رویکرد جدید شفاف سازی قیمت گذاری کالاها و رقابتی شدن توزیع در رویکرد جدید

 

 

 

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت بر ضرورت شفاف سازی بیشتر قیمت گذاری کالا در کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ یدالله صادقی در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد در پاسخ به این پرسش که آیا حذف قیمت گذاری کالا از سوی تولید کنندگان و دادن اختیار عمل به توزیع کنندگان تبعاتی در جامعه به همراه ندارد، افزود: در حال حاضر کالاهایی که در کارخانه ها تولید می شود خود تولید کنندگان قیمت را روی کالا درج و در نهایت به بازار مصرف عرضه می کنند.

وی اظهار داشت: بررسی ها نشان می دهد این روش قیمت گذاری که در مملکت رواج داشته خیلی موفقیت آمیز نبوده به نحوی که امروز همگان شاهد عرضه خیلی از کالاهای مبتنی بر درج قیمت با درجات مختلف تخفیف ۵۰،۴۰،۳۰ و ۶۰ درصدی در مراکز فروش هستند.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی  وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: افرادی که با جزئیات و سختی کار تولید آشنایی دارند بدون شک به موضوع واقفند که هیچ کالایی این قدر سود واقعی ندارد که بخواهد با تخفیف بالا در بازار عرضه شود.

وی افزود : متاسفانه به دلیل گسترده بودن مباحث تولید و شبکه های توزیع امکان اینکه موضوع مزبور از طریق نظارت های مورد به مورد بر طرف شود ، وجود ندارد هرچند سازمان حمایت تلاش های زیادی برای اصلاح این معضل به خرج داده ولی تاکنون موفقیتی حاصل نشده است.

صادقی تصریح کرد: در نظرگرفتن سود زیاد برای انواع کالاها از سوی تولید کنندگان متاسفانه در جامعه مرسوم و همینطور در حال سرایت به تمامی کالاهای تولیدی به وسیله کارخانه هاست.

وی با تاکید بر اینکه در چنین شرایط باید به سراغ استقرار روش های جدیدتری در جامعه بود، گفت: قانونگذار عرضه کنندگان کالا را مکلف به درج قیمت یا ارائه قیمت به مصرف کنندگان کرده به نحوی که مصرف کنندگان با اطمینان خاطر مبادرت به خرید کالا کنند.

صادقی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تصمیم این وزارتخانه برای درج قیمت چند گروه کالایی بوسیله توزیع کنندگان و حذف قیمت گذاری ها از سوی تولید کنندگان به جهت شفافیت در قیمت کالاها و رقابتی تر شدن بازار بوده است.

وی با اشاره به اینکه در مرحله نخست این طرح قیمت گذاری چند گروه کالایی غیر ضروری به طور ازمایشی به توزیع کنندگان محول شده است ، اظهار داشت : توزیع کنندگان بر اساس

سند خرید شرکت پخش و با اعمال ضریب سود قانونی که هیات عالی نظارت مشخص می کند قیمت این کالاها را تعیین می کنند و در معرض دید مصرف کنندگان قرار می دهند.

صادقی اضافه کرد: محصولات سلولزی و گروه‌های کالایی مانند شیرینی، شکلات، چیپس، پفک و سایر تنقلات که غیر ضروری و از حساسیت کمتری در جامعه برخوردار است در مرحله نخست مشمول این طرح هستند.

وی در ادامه تخفیف اعمال شده روی بیشتر کالاها به وسیله کارخانه ها را غیر متعارف دانست و گفت: در شرایط کنونی درج قیمت روی اغلب کالاها فاقد رعایت ضرایب سود اصولی و منطقی بوده که موجب تضییع حقوق مصرف کنندگان می شود.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: بدون شک با تصمیم جدید این وزارتخانه قیمت کالاها از کارخانه تا مرحله عرضه ساماندهی می شود و توزیع کنندگان بدون دغدغه درج قیمت کالا بوسیله کارخانه کالاها را با قیمتی رقابتی و پائین تر از قبل به مصرف کننده ارائه می دهند.

 

 

 

دیدگاه های شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.